W dniach 18.09.-19.09.2024r. grupa 14-stu wychowanków naszego Ośrodka uczestniczyła w wycieczce autokarowej do Magurskiego Parku Narodowego. Organizatorem wyjazdu był Pan Radosław Bieńkowski wraz z Panią Edytą Dolecką. Już po raz kolejny wycieczka była możliwa dzięki zgłoszeniu naszej placówki do programu „Wolontariat jest super”, realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie.
Nasz pobyt w tym pięknym regionie rozpoczęliśmy od zwiedzenia urokliwego Rezerwatu Skalnego „Prządki”. Według lokalnych legend, te niezwykłe skały to zaklęte w kamień panny dworskie z pobliskiego zamku, które przędły w dniu święta. Tło legendy dodaje tumu miejscu niepowtarzalnego i tajemniczego zarazem charakteru. Z rezerwatu udaliśmy się następnie do Zamku Kamieniec w Odrzykoniu by w ruinach tej budowli wysłuchać historii o jego dziejach. Ciekawostką tego miejsca jest niewątpliwie to, że historia sporu dwóch autentycznie zamieszkujących w pewnym okresie teren Zamku rodzin posłużyła znanemu polskiemu pisarzowi Aleksandrowi Fredrze za inspirację do znanej wszystkim komedii pt. „Zemsta”.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Podczas trzygodzinnego spaceru po różnych poziomach tego obiektu mogliśmy zobaczyć jak powstaje szkło, a także podziwiać kunszt miejscowych rzemieślników wyrabiających niezwykłe przedmioty z tego wspaniałego kruszcu. Wszyscy uczestnicy wycieczki mogli również spróbować swych sił wykonując pamiątkowe szklane medaliony. Ukoronowaniem tego dnia była wizyta w Dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Zwiedzając kolejne pomieszczenia mogliśmy się przenieść w świat wspaniałej literatury pisarki. Któż nie zna historii o „Siedmiu krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Jasiu wędrowniczku”, „Naszej szkapy”, czy „Szkolnych przygód Pimpusia sadełko”.
Drugi dzień wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”. Ten wspaniały kompleks muzealny położony w Trzcinicy koło Jasła powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce sięgającego epoki brązu. Podczas zwiedzania bardzo realistycznie przedstawionej ekspozycji mogliśmy się dowiedzieć jak żyli ludzie pierwotni tamtej epoki.
Kolejny etap naszej wycieczki wiódł do siedziby Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Swoją wizytę w tym miejscu rozpoczęliśmy od wędrówki z przewodnikiem ścieżką edukacyjno-przyrodniczą podczas, której usłyszeliśmy o historii i kulturze Łemków – pierwotnych mieszkańcach tego terenu. Pod bacznym okiem Pani przewodnik uczyliśmy się, także rozpoznawać różne gatunki drzew rosnące na terenie Parku. Podsumowaniem wędrówki było zwiedzanie pięknego Ośrodka Muzealno-Przyrodniczego wykonanego w technice multimedialnej, w którym mogliśmy podziwiać osobliwości przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego.
Podczas tych dwóch dni tradycyjnie towarzyszyli nam wolontariusze z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, którzy podsumowali realizację projektu i rozdali wszystkim uczestnikom wycieczki okolicznościowe pamiątki.
Za te mile i ciekawie spędzone chwile jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom w imieniu wszystkich wychowanków naszego Ośrodka.
/Radosław Bieńkowski/