„Kto chce naprawdę odnaleźć samego siebie, musi nauczyć się obcować z przyrodą, bo oczarowanie jej pięknem wprowadza bezpośrednio w ciszę kontemplacji” – św. JP II.
Kolejny już raz wyruszyliśmy podziwiać piękno przyrody, a także odkrywać miejsca, które odwiedził nasz patron św. Jan Paweł II. W dniach 14-15-16 maja 2024 roku grupa uczniów wraz z nauczycielami udała się na wycieczkę dydaktyczno – krajoznawczą w okolice Kielc. Przez cały nasz pobyt towarzyszyła nam piękna i słoneczna pogoda.
Naszą wycieczkową przygodę rozpoczęliśmy odwiedzeniem Zamku Królewskiego
w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku, który położony jest na skalistym wzgórzu.
W okresie swojej świetności był miejscem administracji książęcej, siedzibą powiatu sądowego oraz ośrodkiem życia politycznego. Rozbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego był jedną z najpotężniejszych polskich warowni oraz gościł wiele osobistości tamtych czasów.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju – jaskinia Raj. Stała temperatura w jaskini wynosi +9st.C, wilgotność 95%. Trasa turystyczna to 150 metrów. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od wprowadzającej wystawy muzealnej, następnie mieliśmy okazję podziwiać piękno jaskini – zachwycać się bogactwem szaty naciekowej – oraz usłyszeć ciekawe informacje przekazywane przez pana przewodnika. Unikatowe formy skalne zachwycają i zaskakują swoimi kształtami m.in. meduzy, jaszczurki, owcy.
Pełni wrażeń wyruszyliśmy dalej – na zwiedzanie oraz wspólną modlitwę do Bazyliki Katedralnej NMP w Kielcach, a następnie udaliśmy się na lotnisko w Masłowie, na którym nasz patron św. Jan Paweł II 3 czerwca 1991 roku odprawił Mszę Świętą, podczas której wygłosił homilię dotyczącą rodziny, obrony życia oraz wartości jaką jest rodzina.
Pierwszy dzień zakończył się przyjazdem do Domu Pielgrzyma w Kałkowie, który był naszym miejscem noclegowym podczas wycieczki. Miłym akcentem wyjazdu były nasze wspólne kolacje przygotowywane przez uczniów i nauczycieli, które były okazją do wspomnień i podzielenia się swoimi wrażeniami.
Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy Mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, pysznym śniadaniem przygotowanym przez goszczące nas siostry zakonne. Następnie udaliśmy się do miejscowości Krzemionki – gdzie zwiedziliśmy kopalnię krzemienia pasiastego. Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego jest kolejnym polskim zabytkiem wpisanym od 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Bałtów, a konkretnie Park Dinozaurów. Wspólny spacer w tym miejscu był radosnym przeżyciem dla nas wszystkich – szczególnie, iż wśród uczniów byli ogromni miłośnicy dinozaurów.
Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na spacer po okolicy naszego Domu Pielgrzyma w Kałkowie. Na sanktuarium składa się kilka budynków oraz obiektów, które wspólnie tworzą spójną i ciekawą atrakcję turystyczną. Spacerując wstąpiliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, zwiedziliśmy budowlę zwaną Golgotą – wewnątrz której są rzeźby czy tablice upamiętniające wydarzenia oraz osoby zasłużone i związane z historią Polski. Na terenie obiektu znajdują się także stacje Drogi Krzyżowej, małe, piękne kapliczki tajemnic różańcowych, kaplica dziecka nienarodzonego oraz mini zoo. Wspólna radosna kolacja była zwieńczeniem tego intensywnego dnia.
Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się Mszą świętą, pysznym śniadaniem, a następnie udaliśmy się do Ujazdowa – gdzie czekało nas zwiedzanie zamku Krzyżtopór wraz z przewodnikiem. Wzniesiony w latach 1631-1644 zamek był do czasu wybudowania francuskiego Wersalu największą budowlą pałacową w Europie. Należy do najlepiej zachowanych w formie trwałej ruin zamku w Polsce, ale i wśród innych europejskich krajów.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszej pięknej wycieczki – zwłaszcza wielu życzliwym osobom za wsparcie finansowe. Słowa wdzięczności kierujemy także do: Pani Dyrektor Instytucji Kultury Zamku Krzyżtopór w Ujeździe oraz Pana Dyrektora Krzemionki – Neolitycznej Kopalni Krzemienia Pasiastego, za to, że te dwa piękne miejsca mogliśmy zwiedzić nieodpłatnie wraz z przewodnikami.
Nasza przygoda dobiegła końca. Wróciliśmy zadowoleni, z uśmiechem na ustach i zachwyceni ile piękna kryje nasz kraj. Zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc, a wiele jeszcze przed nami.
/Dominika Zych, Agnieszka Bańka/