W ostatnim tygodniu wyruszyliśmy pieszo poznawać dzieje miasta Leżajska. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie obejrzeliśmy ekspozycję dotyczącą Historii Miasta i Regionu. Ta ciekawa ekspozycja obejmowała eksponaty z różnych okresów miasta z uwzględnieniem jego wielokulturowości i wydarzeń historycznych. Szczególnie zainteresowała nas wystawa dotycząca historii rozbicia samolotu zrzutowego Halifax angielskiego RAF-u, bowiem niedawno odwiedziliśmy bunkier w okolicy Tarnogóry, w którym lotnicy tego samolotu znaleźli schronienie dzięki oddziałom partyzanckim Batalionów Chłopskich z tego regionu podczas II wojny światowej.
W muzeum zwiedziliśmy również wystawę Etnograficzno-Zabawkarską, dzięki której dowiedzieliśmy się o tradycji zabawkarskiej naszej małej Ojczyzny.
Kolejnym celem naszej wycieczki była Wieża Obserwacyjno- Obronna z XVII wieku, udostępniona zwiedzającym po renowacji w 2022 roku. Na jednej z kondygnacji wieży obejrzeliśmy bardzo ciekawy film – prezentację dotyczącą historii miasta wyświetlaną bezpośrednio w łuku ozdobnym na ścianie. Wieża ta pełni jednocześnie funkcję dzwonnicy. Umieszczono w niej 4 dzwony z Pracowni Felczyńskiego, które nadal wypełniają swoją funkcję. Wieża stała się domem pustułek, które mają swój profil na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Cmentarz Żydowski, na który udaliśmy się z panią przewodnik z Punktu Informacji Turystycznej. Po drodze zapoznaliśmy się z wielokulturową historią naszego miasta. Cmentarz, zdewastowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, obecnie odrestaurowany, kryje ohel ze szczątkami cadyka Elimelecha, będącego celem pielgrzymek Chasydów z całego świata.
Nasza wycieczka i poznanie historii miasta związane jest z realizowanym już od kilku lat w naszej szkole programem dotyczącym poznawania naszego dziedzictwa narodowego.
/Edyta Sałuk/