SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
12

Turnus w Kołobrzegu

TURNUS W KOŁOBRZEGU

19.05.2012r.-02.06.2012r

DSC00079
Wyjazdy  na turnusy rehabilitacyjne odgrywają niezmiernie ważną rolę w procesie usprawniania dzieci i młodzieży sprawnej inaczej. Celem uczestnictwa w turnusie jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi poprzez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. W tym roku w  maju czternastoosobowa grupa dzieci z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Leżajsku wraz z opiekunami uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w Kołobrzegu . Po ciężkiej i długiej podróży trwającej 24 godziny dotarliśmy  do  ośrodka uzdrowiskowego ,,Wistom’’ płożonego nad samym morzem. Nie przeraziła nas podróż, byliśmy pełni optymizmu ponieważ powitała nas piękna słoneczna pogoda.

Uzdrowisko jest magnesem przyciągającym do Kołobrzegu Polaków i obcokrajowców od ponad 200 lat. Bogactwami , z których słynie są źródła solankowe i leczniczy torf-borowina. Ośrodek dysponuje bogatą bazą leczniczo-rehabilitacyjną i rekreacyjno-rozrywkową. Malowniczy teren ośrodka zachęca do spędzania w nim czasu. Już pierwszego dnia turnusu uczniowie byli bardzo dokładnie przebadani przez lekarza i na tej podstawie, odpowiednio do stanu zdrowia i możliwości, kwalifikowani  na odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne. Codziennie korzystaliśmy z gimnastyki w basenie pod kierunkiem rehabilitanta i ratownika. Chętni mogli nawet próbować swoich sił podczas nauki pływania. Po godzinie przerwy i zregenerowaniu sił ćwiczyliśmy na  sali gimnastycznej, aby usprawniać swój kręgosłup, koordynację ruchową oraz sprawność manualną.

Oprócz zabiegów mieliśmy wiele   różnych niespodzianek zaplanowanych przez organizatorów . Dużo atrakcji dostarczył rejs  statkiem ,,Pirat’’. Z leżącego przy ujściu Parsęty niewielkiego portu ,w którym cumują wojskowe okręty popłynęliśmy na morską wycieczkę . Podziwialiśmy  piękne widoki nadmorskiego krajobrazu i  wdychaliśmy  świeże powietrze nasycone jodem. Inaczej wyglądał Kołobrzeg obserwowany z latarni morskiej wybudowanej  w 1946 r. Warto było pokonać lęk wysokości i zachwycać się  panoramą miasta. W podziemiach tego obiektu zwiedziliśmy Muzeum Minerałów. Jeszcze inaczej miasto wyglądało z okien kolejki miejskiej, dzięki której dotarliśmy do każdego zabytku.

 

 

Plaża ,słońce, kąpiele morskie ,zieleń z pobliskiego parku zdrojowego dodawała nam chęci do pokonywania licznych tras spacerowych. Codziennie   wędrowaliśmy nadmorską promenadą podziwiając obiekty uzdrowiskowe. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam spacer 220 metrowym molem o zachodzie słońca. W upalne dni korzystaliśmy z kąpieli morskich. Mogliśmy tutaj sprawdzić się jako rzeźbiarze i wziąć udział w konkursie na najciekawsza budowle z piasku. Czekały na nas oczywiście nagrody. Pasjonaci sportu mogli spróbować swoich sił w różnych rozgrywkach sportowych.

Będąc w Kołobrzegu nie możemy zapomnieć o Nowej  Starówce. Uwagę skupiają obiekty sakralne ,mieszczańskie oraz militarne. W samym centrum miasta można podziwiać większość z nich, przede wszystkim Bazylikę Mariacką, budowaną od ok.1300 roku do XV wieku, w której zachowało się wiele dzieł sztuki sakralnej. W pobliżu są: ratusz miejski, dom Schlielffenów, kamieniczka mieszczańska i baszta prochowa. W Muzeum Oręża Polskiego  zobaczyliśmy kolekcje mundurów ,broni i odznaczeń, obrazujących historię polskiego wojska. Ciekawostką jest duża panorama  ukazującą zdobycie miasta w 1945r.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam wyjazd na DZIKI ZACHÓD do Kołobrzegu Zieleniewa. Spotkaliśmy tam prawdziwych kowboi, odwiedziliśmy  salon z kowbojskim jedzeniem, zobaczyliśmy westernowe show, napad na bank, pokazy kaskaderskie. Dzięki wiosce indiańskiej zapomnieliśmy o codziennych troskach i oddaliśmy się zabawie. Odwiedziliśmy indiański wigwam, posłuchaliśmy indiańskich opowieści, zobaczyliśmy egzotyczne stroje Indian i ich barwne tańce. Niektórzy mogli nawet spróbować swoich sił  jeżdżąc konno.

Wieczorami korzystaliśmy również z atrakcji oferowanych przez ośrodek ,,Wistom ‘’ m. in.: wieczorku zapoznawczego, ognisk, dyskotek, zajęć plastycznych.Za wspaniałą  zabawę i pomysłowość byliśmy nagradzani.

Każdy dzień  to nowe niezapomniane przeżycia ,wrażenia i lekcja geografii. Mieliśmy okazję zdobyć nowe doświadczenia ,nawiązać nowe kontakty, wykazać się swoimi osiągnięciami  oraz dowartościować się. Wróciliśmy z turnusu  zadowoleni ,opaleni  i  pełni zapału do dalszej pracy.

Pragniemy bardzo podziękować naszym sponsorom bez których realizacja takiego przedsięwzięcia byłaby nie możliwa. Dziękujemy za pomoc i okazanie serca  POWIATOWEMU CENTRUM POMOCY RODZINIE W LEŻAJSKU, GRUPIE ŻYWIEC S.A. BROWAR W LEŻAJSKU, ZAKŁADOM  CHEMICZNYM W NOWEJ SARZYNIE .

 

Dorota Portka

Szukaj

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów