Szkoły
Zajęcia Rew.-Wych.
WWRD
Projekty europejskie
Erasmus C.H.A.N.G.E
Erasmus+
Comenius w ośrodku
Comenius
Wakacje z książką.
Czytanie książek to prosty i najlepszy sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Według badań wystarczy czytać dziecku 20 minut dziennie, aby mogło ono w pełni kształtować swoją osobowość oraz rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.
Co daje dzieciom kontakt z książką. Rozwijamy umiejętności językowe i komunikacyjne – im więcej książek przeczytamy dziecku, tym więcej pozna i zapamięta nowych słów. Wpłynie to na rozwój procesów myślowych, ułatwi wyrażanie myśli i uczuć. Czytając dziecku powodujemy, że przenosi się w świat fantazji, pobudza w ten sposób wyobraźnię i pamięć. Słuchając bajek dziecko uczy się wrażliwości oraz rozpoznawania i rozumienia emocji. Na podstawie doświadczeń i błędów popełnianych przez bohaterów książek, uczy się życia i dowiaduje się, jak zachowywać się w sytuacjach, z którymi może się kiedyś zetknąć. Książka, którą czytamy dziecku, może mieć działanie terapeutyczne. Sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, mogą być drogowskazem dla dziecka w momencie, gdy samo napotka na swojej drodze problemy.
Książki przynoszą rozległą wiedzę o konkretnych dziedzinach życia, pobudzają ciekawość dzieci i pozwalają rozwijać zainteresowania. Śledzenie akcji i dialogów uczy logicznego myślenia. Daje także wiedzę o samym sobie i uczy odróżniać dobro od zła. Kształtuje też nawyk zdobywania wiedzy i utrwala go na całe życie.
Czytanie dziecku to najłatwiejsza czynność, jaką można sobie wyobrazić. Nie musimy się specjalnie przygotowywać i mieć tytułów naukowych, nic nas to nie kosztuje, bo nie potrzebujemy specjalnego sprzętu ani narzędzi. Książki można wypożyczać lub wymieniać z innymi. Czytanie jest najlepszym sposobem na brak pomysłu, co zrobić z wolnym czasem. To od nas zależy przyszłość naszego dziecka. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie.
/Renata Ordyczyńska/