SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
18

Wakacje z książką.

books gecfc8063b 1920Czytanie książek to prosty i najlepszy sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Według badań wystarczy czytać dziecku 20 minut dziennie, aby mogło ono w pełni kształtować swoją osobowość oraz rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.
Co daje dzieciom kontakt z książką. Rozwijamy umiejętności językowe i komunikacyjne – im więcej książek przeczytamy dziecku, tym więcej pozna i zapamięta nowych słów. Wpłynie to na rozwój procesów myślowych, ułatwi wyrażanie myśli i uczuć. Czytając dziecku powodujemy, że przenosi się w świat fantazji, pobudza w ten sposób wyobraźnię i pamięć. Słuchając bajek dziecko uczy się wrażliwości oraz rozpoznawania i rozumienia emocji. Na podstawie doświadczeń i błędów popełnianych przez bohaterów książek, uczy się życia i dowiaduje się, jak zachowywać się w sytuacjach, z którymi może się kiedyś zetknąć. Książka, którą czytamy dziecku, może mieć działanie terapeutyczne. Sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, mogą być drogowskazem dla dziecka w momencie, gdy samo napotka na swojej drodze problemy.

Książki przynoszą rozległą wiedzę o konkretnych dziedzinach życia, pobudzają ciekawość dzieci i pozwalają rozwijać zainteresowania. Śledzenie akcji i dialogów uczy logicznego myślenia. Daje także wiedzę o samym sobie i uczy odróżniać dobro od zła. Kształtuje też nawyk zdobywania wiedzy i utrwala go na całe życie.
Czytanie dziecku to najłatwiejsza czynność, jaką można sobie wyobrazić. Nie musimy się specjalnie przygotowywać i mieć tytułów naukowych, nic nas to nie kosztuje, bo nie potrzebujemy specjalnego sprzętu ani narzędzi. Książki można wypożyczać lub wymieniać z innymi. Czytanie jest najlepszym sposobem na brak pomysłu, co zrobić z wolnym czasem. To od nas zależy przyszłość naszego dziecka. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie.

/Renata Ordyczyńska/

Szukaj

Pokaz SOSW

6-latki w szkole

Nasz kanał Youtube

Analiza egzaminów