WWRD
Szkoły
Zajęcia Rew.-Wych.
Projekty europejskie
Erasmus+
Comenius
Comenius w ośrodku
Podkarpacie stawia na zawodowców
Projekt „Podkarpacie stawia na zawodowców" jest realizowany m.in. przez Gminę Miasto Rzeszów. Liderem projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, a jednym z partnerów powiat leżajski. Projekt współfinansowany jest z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wartość projektu to 9 539 621,39. Realizowany będzie on w okresie od maja 2012 r. do października 2014 r. Głównym celem projektu jest podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego w województwie podkarpackim. Wsparciem objęte są cztery szkoły powiatu leżajskiego prowadzące kształcenie zawodowe tj. Zespół Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Leżajsku (ZST), Zespół Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku (ZSL), Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Nowej Sarzynie (ZSNS) oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leżajsku (SOSW). ). Całkowita wartość alokacji dla powiatu leżajskiego wynosi 2 676 475,60 zł; w tym wkład własny w kwocie 363 180,00 zł.
Dzięki takiemu dofinansowaniu w ramach PO KL, szkoły mają szansę na dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb regionalnego/lokalnego rynku pracy, zmodernizowanie warunków kształcenia, wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi oraz pracodawcami, czy stworzenie efektywnego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Projekt „Podkarpacie stawia na zawodowców" zapewnił:
• organizację praktyk i staży dla min 12,5 tys. osób,
• objęcie wsparciem w postaci zajęć pozalekcyjnych i kursów zawodowych ponad 14 tys. uczniów/uczennic,
• utworzenie 240 nowych lub zmodernizowanie istniejących pracowni kształcenia zawodowego,
• nawiązanie współpracy 160 szkół i placówek doskonalenia zawodowego z przedsiębiorstwami,
• opracowanie 130 programów nauczania we współpracy z pracodawcami,
• wdrożenie w 34 szkołach programów nauczania opracowanych w projekcie innowacyjnym dla kierunków: technik informatyk, technik elektronik, technik mechanik i technik mechatronik,
• stworzenie 80 pracowni doradztwa edukacyjno-zawodowego (w każdym zespole szkół biorącym udział w projekcie),
• organizację studiów podyplomowych z zakresu doradztwa zawodowego dla 100 nauczycieli (pracujących w każdym zespole szkół biorącym udział w projekcie),
• utworzenie 20 nowych kierunków kształcenia w szkołach na potrzeby rynku pracy.
Specjalny Ośrodek otrzymał wsparcie w kwocie około 70 tys. zł. Dzięki tym funduszom udało się doposażyć pracownię gastronomiczną, zakupić tablicę interaktywną oraz projektor. Ponadto powstała nowoczesna pracownia edukacyjno-zawodowa, wyposażona w laptopy i multimedialną biblioteczkę. Oprócz tego uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w kursie kelnerskim oraz odbywali staże w zakładach gastronomicznych. Dzięki tym praktykom zdobyli dodatkową wiedzę i umiejętności zawodowe oraz interpersonalne, które wykorzystają w rzeczywistych warunkach środowiska pracy swojego zawodu. Pracodawcy bardzo pozytywnie oceniali przygotowanie merytoryczne młodzieży i możliwość ingerencji w proces dydaktyczny oraz deklarowali chęć przyjęcia stażystów do pracy w swoim zakładzie.
Izabela Majcherczyk