SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
12

XLIII Chorągwiany Zlot DHNS w Mrowli

zlot 9W dniach 19.10. - 21.10.2018r. grupa harcerzy z 1DH „Nieprzetartego Szlaku" działającej w naszym Ośrodku wraz opiekunami dh. Edytą Dolecką i dh. Radosławem Bieńkowskim uczestniczyła w XLIII Chorągwianym Zlocie Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku", który odbył się w SOSW w Mrowli. Okazja do wspólnego spotkania młodzieży i instruktorów była podwójna i tym razem bardzo szczególna, bowiem w tym roku nasz ruch „Nieprzetartego Szlaki" obchodzi swoje 60-cio lecie istnienia. Drugim ważnym powodem było wspólne świętowanie okrągłej rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zbieg dwóch tak wyjątkowych wydarzeń dla harcerzy nie mógł, więc przejść niezauważony przez środowisko naszych skautów. Program całego Zlotu jak się łatwo domyśleć był, więc podporządkowany tym dwóm rocznicowym wydarzeniom.


Już pierwszego wieczoru po bardzo ciepłym powitaniu przez Panią Dyrektor Ośrodka podczas uroczystego kominka odbyła się wieczornica harcerska pt. „Razem dla Niepodległej". W pierwszej części instruktorzy wraz z harcerzami przedstawili przygotowany specjalnie na tę okazję montaż słowno-muzyczny poświęcony wydarzeniom i okolicznościom odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po widowisku odbyła się wspólna dyskusja na temat: „Jak być patriotą w czasie obecnym", w której udział wzięli również zaproszeni na kominek goście - przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz ks. proboszcz miejscowej parafii z wykształcenia i zamiłowania historyk, który wygłosił krótką prelekcję na temat wydarzeń tamtego okresu. Wspólna dyskusja zakończyła się bardzo ważnym podsumowaniem: by być patriotą w obecnym czasie trzeba przede wszystkim szanować symbole narodowe, kultywować narodowe tradycje i być, na co dzień uczciwym i prawym obywatelem. Wieczór zakończył się wspólnym uroczystym odśpiewaniem „Roty".


Podsumowując - wszyscy tego wieczoru przeżyliśmy piękną lekcję historii, która na długo zapadnie nam w pamięci.
Drugi dzień zlotu zaczął się od harcerskiego zwiadu terenowego połączonego z biegiem na orientację, w którym harcerze sprawdzali swoje umiejętności posługiwania się mapą. Każda z drużyn dostała dokładną rozrysowaną mapę terenu z wyznaczoną trasą, którą trzeba było pokonać w jak najkrótszym czasie. Punktami odniesienia na mapie były charakterystyczne obiekty, które trzeba było odpowiednio zlokalizować. Trasa zwiadu liczyła około 10 km i przebiegała w pięknej jesiennej scenerii okolicznych łąk i traktów. Umiejętność właściwego posługiwania się mapą sprawiła niektórym pewne problemy, lecz ostatecznie wszystkie drużyny dotarły do mety zwiadu.
Wieczorem odbyło się uroczyste świeczkowisko poświęcone 60-cio leciu istnienia „Nieprzetartego Szlaku". To była wspaniała okazja do przypomnienia wszystkim historii powstania NS, a także do wspomnienia kilkudziesięcioletniej pracy wielu pokoleń instruktorów tworzących ten wspaniały ruch działający na rzecz dzieci i młodzieży specjalnej troski. Punktem kulminacyjnym wieczoru było wręczenie przez Komendanta Chorągwi Podkarpackiej hm. Mariusza Bezdzietnego przyznanych odznaczeń i wyróżnień zasłużonym instruktorom „Nieprzetartego Szlaku". Jak na tak ważną rocznicę przystało nie obyło się również bez słodkiej niespodzianki tj. wspaniałego urodzinowego tortu, który degustowali na koniec wszyscy uczestnicy świeczkowiska.
Trzeci dzień zlotu minął nam w atmosferze pożegnań i wzruszeń. Na uroczystym apelu wręczono wszystkim drużynom okolicznościowe upominki z zapewnieniem gospodarzy, że harcerze w progach Ośrodka będą zawsze mile widziani.
Te trzy dni spędzone w miłej i podniosłej atmosferze będziemy wspominać ciepło i długo.

zlot 1 zlot 1
zlot 2 zlot 2
zlot 3 zlot 3
zlot 4 zlot 4
zlot 5 zlot 5
zlot 8 zlot 8
zlot 9 zlot 9
zlot 10 zlot 10
zlot 11 zlot 11
zlot 12 zlot 12
zlot 13 zlot 13
zlot 14 zlot 14
zlot 15 zlot 15
zlot 16 zlot 16
zlot 17 zlot 17
zlot 19 zlot 19
zlot 20 zlot 20
zlot 21 zlot 21
zlot 22 zlot 22
zlot 23 zlot 23

/R. Bieńkowski/

Szukaj

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów