SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
13

Andrzejki 2020

andrzejki 6

Andrzejki to jedna z najbardziej tajemniczych nocy w roku, kiedy to staramy się uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej naszej przyszłości. Andrzejki to wieczór wróżb, przypadający na noc z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Obrzędy andrzejkowe w naszym kraju mają bardzo długą tradycję, pierwsze wzmianki o nich pochodzą z szesnastego wieku!
Tegoroczne andrzejki mieszkańcy Opieki Całodobowej obchodzili 25 listopada.
Dla naszych wychowanków przygotowaliśmy wieczór pełen wrażeń. Wszyscy zainteresowani mogli poznać swoje przyszłe losy: były tradycyjne wróżby z butami, przepowiadanie z obierków z jabłek, rzut monetą, kręcenie butelką na kole z przepowiednią oraz wiele innych ciekawych wróżb.
W jednej z nich należało wskazać wybraną filiżankę. Pod każdą z nich był symboliczny przedmiot – on odpowiadał na pytanie o przyszłe życie: złoty pierścionek – zamążpójście, różaniec – klasztor, chleb – bieda, pieniądz – bogactwo, kwiat – panieństwo. Jednych czeka to, innych co innego.
Z kolei andrzejkowy koszyk wróżb dawał odpowiedź na pytanie o miejsce spotkania tej najważniejszej osoby. Wszystko jednak z tzw. „przymrużeniem oka".
Na końcu stołu czekało andrzejkowe serce. Przekłucie szpilką wskazywało na imię przyszłego ukochanego lub ukochanej.


Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku ze stopionej świecy, zwykle do miski z wodą, przez dziurkę od klucza. Klucz, który w magicznej symbolice dotyczy sekretów, w andrzejkową noc ma nam je otwierać. W cieniu rzucanym przez woskowy odlew, każdy mógł dać się ponieść wodzy fantazji i odczytać na jego podstawie swoje przyszłe losy.
Zabawie towarzyszyły nie tylko śmiech ale również najlepsza muzyka, tańce i słodkości.

andrzejki 1 andrzejki 1
andrzejki 2 andrzejki 2
andrzejki 3 andrzejki 3
andrzejki 4 andrzejki 4
andrzejki 5 andrzejki 5
andrzejki 6 andrzejki 6

/A. Kamińska, M. Smycz/

Szukaj

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów