SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
18

Opieka całodobowa

Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską

wycieczka 12Naszą wycieczkę powinno się nazwać "Czas na relaks i zwiedzanie". Dni które przeminęły, a były to 25 i 26 maja, okazały się fajną przygodą i wyprawą w nieznane wychowanków Internatu naszego ośrodka. Miejsce docelowe - Jura Krakowsko - Częstochowska, przewodnik - Łukasz Kuczmarz, prawdopodobnie najlepszy w okolicy, wychowawcy grona męskiego - Radosław Bieńkowski, Robert Adamski, Jacek Kościelny.
Wszystko zaczęło się w miejscowości Klucze z unikatową na skalę europejską Pustynią Błędowską. Padający deszcz witał nas od rana, ale dzięki platformie widokowej zwanej Różą Wiatrów mogliśmy ją swobodnie podziwiać. Był też spacer w deszczu pod najpopularniejszy ostaniec w Jurze Okiennik Wielki - formację skalną z dziurą przypominającą cyfrę 18. Wędrując dalej szlakiem Orlich Gniazd, najdłuższym i najpopularniejszym w Jurze, liczącym aż 163km - zwiedzaliśmy najciekawsze zamki - Morsko Zamek Bąkowiec, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała. Nie zabrakło też wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym - oczywiście najmniejszym w Polsce i jego olbrzymiej atrakcji Grocie Łokietka w Ojcowie.

Czytaj więcej...

Wieczerza Wigilijna

Wigilia 8Wigilia w internacie naszego ośrodka to szczególny wieczór dla naszych wychowanków. Tak było i tym razem. 16 grudnia mieszkańcy internatu, dyrekcja oraz wychowawcy zasiedli wspólnie przy wigilijnym stole. Spotkanie to jest naszą tradycją i stanowi bardzo ważny element wzajemnego przebywania ze sobą, zarówno mieszkańców , jak i zaproszonych gości. W tym dniu ważnym dla nas gościem był o. Klaudiusz, kustosz Sanktuarium OO. Bernardynów w Leżajsku, który przewodniczył naszej modlitwie. Symboliczne łamanie się opłatkiem, wzajemne życzenia, pięknie przygotowany stół, pyszne wigilijne potrawy oraz blask świec wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Wieczór zakończył się śpiewem polskich kolęd i pastorałek przy akompaniamencie gitar.

Czytaj więcej...

Andrzejki

andrzejki 10Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Już w wigilię imienin św. Andrzeja zaczynamy celebrować tzw. "ostatki". W miastach organizowane są koncerty i tańce.
Słowem – moc atrakcji. Czy w dobie komercjalizacji ktoś pamięta jeszcze o tradycyjnych andrzejkowych wróżbach? Okazuje się, że tak, i to nie tylko w Polsce, lecz również w wielu innych europejskich krajach.
Tegoroczne andrzejki wychowankowie opieki całodobowej obchodzili 21 listopada.

Czytaj więcej...

Andrzejki 2020

andrzejki 6

Andrzejki to jedna z najbardziej tajemniczych nocy w roku, kiedy to staramy się uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej naszej przyszłości. Andrzejki to wieczór wróżb, przypadający na noc z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Obrzędy andrzejkowe w naszym kraju mają bardzo długą tradycję, pierwsze wzmianki o nich pochodzą z szesnastego wieku!
Tegoroczne andrzejki mieszkańcy Opieki Całodobowej obchodzili 25 listopada.
Dla naszych wychowanków przygotowaliśmy wieczór pełen wrażeń. Wszyscy zainteresowani mogli poznać swoje przyszłe losy: były tradycyjne wróżby z butami, przepowiadanie z obierków z jabłek, rzut monetą, kręcenie butelką na kole z przepowiednią oraz wiele innych ciekawych wróżb.
W jednej z nich należało wskazać wybraną filiżankę. Pod każdą z nich był symboliczny przedmiot – on odpowiadał na pytanie o przyszłe życie: złoty pierścionek – zamążpójście, różaniec – klasztor, chleb – bieda, pieniądz – bogactwo, kwiat – panieństwo. Jednych czeka to, innych co innego.
Z kolei andrzejkowy koszyk wróżb dawał odpowiedź na pytanie o miejsce spotkania tej najważniejszej osoby. Wszystko jednak z tzw. „przymrużeniem oka".
Na końcu stołu czekało andrzejkowe serce. Przekłucie szpilką wskazywało na imię przyszłego ukochanego lub ukochanej.

Czytaj więcej...

Świąteczne ozdoby

ozdoby choinkowe 1Czas przedświąteczny pełen jest pozytywnych emocji, energii i niepowtarzalnego uroku, gdyż wszyscy oczekują na święta. Aby umilić ten czas oczekiwania, wychowankowie Ośrodka Opieki Całodobowej mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie bożonarodzeniowym na piękną ozdobę choinkową lub stroik świąteczny.
Celem konkursu było zainteresowanie wychowanków tradycjami i symboliką związaną ze świętami Bożego Narodzenia oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej.
Wykonane ozdoby i stroiki zdobią choinkę i holl naszego ośrodka.

Czytaj więcej...

Szukaj

Pokaz SOSW

6-latki w szkole

Nasz kanał Youtube

Analiza egzaminów