Szkoły
Zajęcia Rew.-Wych.
WWRD
Projekty europejskie
Erasmus C.H.A.N.G.E
Erasmus+
Comenius w ośrodku
Comenius
Comenius
Projekt Programu Comenius w naszej szkole!– nowe przedsięwzięcie, nowe wyzwania.
Wraz z początkiem roku szkolnego 2011/2012 naszą szkołę, grono pedagogiczne jak również uczniów czeka nowe wyzwanie związane z realizacją projektu wymiany szkół europejskich. Na początku lipca bieżącego roku nasza szkoła otrzymała akceptację wniosku projektu „I can You can", złożonego w Narodowej Agencji programu Comenius. Akceptacja wniosku wiąże się z
otrzymaniem wsparcia finansowego na działania objęte programem. Kwota 20000 € zostanie przeznaczona na wyjazdy zagraniczne 10 uczniów naszej szkoły jak również 14 nauczycieli do krajów grupy projektowej tj. Wielkiej Brytanii, Belgii i Finlandii.
Pierwszym etapem realizacji wniosku ma być październikowa wizyta w Belgii, nauczycieli zaangażowanych w prace w projekcie. Celem wizyty jest dopracowanie całego projektu działań zaplanowanych i wizyt uczniów w poszczególnych szkołach europejskich.
Koordynator projektu
Monika Pęcak
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy na ziemi belgijskiej!!!

Bogaty program obejmował liczne prezentacje niestandardowych metod nauczania, obserwacje i prowadzenie lekcji pokazowych przez delegacje zagraniczne. Dodatkowym punktem programu była wizyta w Heath of Kalmthout- regionalnym ośrodku promującym ochronę przyrody na terenie Antwerpii. Zrealizowano trzy spotkania robocze poświęcone działaniom projektowym.
Kartki świąteczne
W niecodziennych lekcjach języka angielskiego wzięli udział uczniowie naszego ośrodka uczestniczący w projekcie „Comenius". Już w listopadzie wykonali przepiękne bożonarodzeniowe kartki świąteczne, w których następnie zamieścili życzenia skierowane do partnerów projektu. Uczniowie układali życzenia w języku angielskim, a towarzyszyły temu opowieści o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych krajów Unii Europejskiej. Wiele radości dostarczyły dzieciom także kartki, które otrzymały od zaprzyjaźnionych szkół europejskich uczestniczących w projekcie.
(ed)
Comeniusowa kolęda

Półroczne sprawozdanie z działalniości Comeniusa
Projekt od początku jego realizacji cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów jak i nauczycieli. W prace nad nim zaangażowało się 15 nauczycieli tworząc Klub Comeniusa w ramach zajęć rozwijających zainteresowania uczniów. Uczniowie klas gimnazjalnych brali udział w lekcjach o tematyce ogólno- europejskiej. Mieli okazję poznać tradycję i kulturę państw wchodzących w skład grupy projektowej. W pierwszym semestrze działania zostały skoncentrowane wokół zagadnień różnic kulturowych z jednoczesnym przywiązaniem do tożsamości narodowej oraz polskiej tradycji i kultury. Uczniowie brali udział w różnych konkursach m.in. wybrali imię dla maskotki projektu, najwięcej głosów zdobyło imię Zuzia i tak nazwano pluszowa małpkę która, ten jest ulubienicą wszystkich uczniów wyjeżdża w każdą podróż relacjonując i opowiadając dzieciom co widziała. W pierwszą podróż małpka została zabrana do Belgii.
Projekt wymiany międzynarodowej obejmuje swoimi działaniami nie tylko zajęcia na terenie naszej placówki ale także wizyty w szkołach partnerskich dlatego też dniach od 16 do 21 października 2011 r. odbyła się wizyta w Belgii, w malowniczym regionie Antwerpia w mieście Antwerpten i regionie Kalmthout. Nasza ośrodek reprezentowany był przez Panią Dyrektor Bożenę Garbacka oraz nauczycielki Beatę Kaszycką i Monikę Pęcak- koordynatora projektu.
Comeniusowa wizyta w Szkole Marzeń!
Kontynuując realizację Projektu Comenius przedstawicielki Ośrodka Szkolno– Wychowawczego w Leżajsku pani Monika Pęcak i pani Beata Kaszycka w dniach
11 -15.03.2012 wzięły udział w kolejnej wizycie projektowej „I can, You can". Spotkanie to odbyło się w pięknym, brytyjskim mieście Newcastle. Oprócz delegacji polskiej w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich tj. Wielkiej Brytanii, Finlandii i Belgii. Celem wyjazdu było zapoznanie z systemem szkolnictwa specjalnego Wielkiej Brytanii, jego organizacją oraz wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami z krajów biorących udział w projekcie. Zaproponowany przez organizatorów program wizyty był pod każdym względem profesjonalnie przygotowany i dobrze służył realizacji głównych celów projektu. Czterodniowa wizyta w Newcastle to przede wszystkim praca nad wspólnymi działaniami projektu i omawianie dotychczas zrealizowanych działań. Pobyt umożliwiał wymianę sposobów nauczania i poznanie funkcjonowania szkoły specjalnej w Wielkiej Brytanii. Uczestnicy mieli okazję poznania nowoczesnej szkoły z ogromnym zapleczem służącym wsparciu i pomocy uczniom z niepełnosprawnością intelektualną. Każda klasopracownia wyposażona jest w swoiste centrum multimedialne z dotyProjekt w którym bierze udział nasza szkoła obejmuje dodatkowo poznanie tradycji i obyczajów krajów partnerskich. Służyć temu miały zorganizowane w drugim dniu pobytu targi regionalne.