SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
12

Niecodzienni goście w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. św. Jana Pawła II w Leżajsku.

erasmus 12Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy to nowoczesna, stale rozwijająca się placówka kształcenia specjalnego w powiecie leżajskim. W ramach doskonalenia swojej pracy, zdobywania nowych doświadczeń i poznania nowych metod pracy, szkoła od początku poprzedniego roku szkolnego realizuje projekt Erasmus plus „Thinking Globally, Learning together". Współpracujemy z innymi szkołami z Europy, realizując spotkania projektowe w poszczególnych krajach. W dniach 10-14 października 2016 takie spotkanie odbyło się w naszej szkole.
W tym wyjątkowym tygodniu placówkę odwiedziło 16-tu nauczycieli z sześciu szkół specjalnych
z Europy. Zostali oni przywitani programem artystycznym przygotowanym przez uczniów naszego Ośrodka. Powitania w narodowych językach, piosenki zaprezentowane przez szkolny zespół muzyczny Luzik, jak również pokaz taneczny szkolnej grupy Caro zrobiły ogromne wrażenie na naszych gościach. W dalszej części tego dnia nauczyciele z Europy zapoznali się z bazą dydaktyczną ośrodka. Niezapomniane wrażenia u uczniów pozostawiły lekcje pokazowe przeprowadzone przez nauczycieli
z innych państw.

Mimo bariery językowej nasi uczniowie z radością i entuzjazmem w nich uczestniczyli. Pierwszy dzień wizyty zakończył się zwiedzaniem i koncertem organowym w Bazylice O.O. Bernardynów w Leżajsku.
W drugim dniu wizyty nasi goście uczestniczyli w dwujęzycznej konferencji metodycznej zorganizowanej dla nauczycieli, terapeutów, pedagogów województwa podkarpackiego zatytułowanej „Specyfika pracy nauczycieli z europejskich szkół specjalnych. Sylwetka ucznia - Indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne." Dzięki wykładowi i prezentacji pani Marii Pająk konferencja pozwoliła uczestnikom poszerzyć wiedzę z zakresu tworzenia indywidualnych programów edukacyjno- terapeutycznych. Nauczyciele obecni na konferencji mogli porównać sposoby tworzenia tych programów w szkołach specjalnych w Europie. Pedagodzy z UK, Rumunii, Hiszpanii, Bułgarii, Belgii
i Turcji zapoznali nas zasadami kształcenia specjalnego w ich krajach oraz ogólnymi zasadami tworzenia programów indywidualnych dla uczniów.

Kolejny dzień nauczyciele odwiedzający nasz kraj spędzili na wycieczce do Krakowa i Muzeum
w Auschwitz. Mimo niesprzyjającej aury naszym gościom udało się zobaczyć Wawel, Krakowski Rynek, kościół Mariacki, krakowski Barbakan i Sukiennice. W godzinach popołudniowych cała grupa zwiedziła obóz zagłady w Auschwitz – miejsce wyjątkowe dla naszej historii, pozostawiające trwały ślad w pamięci każdego odwiedzajacego, tak było również w przypadku naszych gości.

W czwartym dniu wizyty mieliśmy okazję do wspólnego świętowania Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, przygotowali uroczystą akademię. Dzięki gościnności Miejskiego Centrum Kultury uroczystość ta mogła odbyć się na dużej scenie sali widowiskowej.Program artystyczny akademii obejmował recytację wierszy, występy taneczne i wokalne naszych uczniów oraz piękną oprawę plastyczną oraz muzyczną. Salwy śmiechu wywołał humorystyczny „Koncert życzeń" dedykowany naszym nauczycielom. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Uroczystą akademię uświetnił gościnny występ zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Leżajska działającego przy Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku.

Wizyta nauczycieli szkół specjalnych obfitowała również w szkolenia i wymianę doświadczeń z zakresu pedagogiki specjalnej. Nauczyciele wzięli udział w szkoleniu z zakresu metody Biofeedback stosowanej w naszej szkole oraz zajęciach z artetereapii. Szkolenia miały formę warsztatową,
co dodatkowo podniosło ich atrakcyjność.

Ostatni dzień wizyty naszych gości poświęcony był na wyjazdowe szkolenie z zakresu hipoterapii. Nasi goście udali się bryczkami do Ośrodka Jeździeckiego Equisto w Wierzawicach, w którym to odbywają się cotygodniowe zajęcia dla naszych uczniów. Wszyscy uczestniczyli w dwóch sesjach hipoterapii poznając metody pracy, wpływ i efekty tej terapii.
W trakcie wizyty na stadninie wszyscy nauczyciele wzięli udział w pokazie wytwarzania wyrobów
z gliny metodą tradycyjną.
Realizacja projektu Erasmus plus daje szansę na poszerzanie wiedzy nauczycieli, jest okazją
do poznawania nowych terapii stosowanych przez poszczególne szkoły europejskie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, poznawania kultury i specyfiki pracy krajów w nim uczestniczących. Takie były również główne założenia wizyty w Polsce, w naszym ośrodku. Uczestnicy oprócz zdobytej wiedzy jako jeden z benefitów płynących z odwiedzin naszego kraju wskazywali na przepyszną kuchnię polską, urokliwy region i serdeczność ludzi. W przyszłości chętnie do naszej szkoły i naszego kraju powrócą.

Koordynator
Monika Pęcak

erasmus 1 erasmus 1
erasmus 2 erasmus 2
erasmus 5 erasmus 5
erasmus 6 erasmus 6
erasmus 7 erasmus 7
erasmus 9 erasmus 9
erasmus 11 erasmus 11
erasmus 12 erasmus 12
ersamus 10 ersamus 10
ersmus 8 ersmus 8

Szukaj

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów