SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
12

Erasmus + w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Leżajsku

wizyta Rumunia 002   Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Leżajsku realizuje projekt zatytułowany „Thinking globally, learning together”- Myśląc globalnie uczymy się razem w ramach programu Erasmus plus. Siedem szkół kształcenia specjalnego z Europy współpracuje ze sobą celem udoskonalenia własnych metod pracy, poznania innowacyjnych rozwiązań w zakresie rewalidacji uczniów z różnorodnymi niepełnosprawnościami.
    Harmonogram zajęć roku szkolnego 2015/2016 zakłada szereg działań związanych z realizacją programu. Dwie główne zrealizowane już wizyty projektowe dotyczyły wyjazdów zagranicznych do Rumunii i Belgii. Były one szansą pogłębienia wiedzy oraz zdobycia nowego doświadczenia przez nauczycieli naszej placówki.

   Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leżajsku współpracuje ze szkołami i nauczycielami z następujących państw: Wielką Brytanią, Belgią, Turcją, Hiszpanią, Rumunią i Bułgarią. W dniach 07 – 11 marca 2016 roku czworo nauczycieli wraz z Panią dyrektor Bożeną Garbacką wzięło udział w pięciodniowym szkoleniu zorganizowanym na terenie placówki Centrul Scolar de Educatie Incluziva w mieście Oradea w Rumunii.
    Podczas cyklu szkoleń na temat „Wczesne wspieranie rozwoju dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną”, nauczyciele zyskali możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu wieloaspektowego podejścia do niepełnosprawności dziecka. Mogli również zapoznać się z metodami pracy w ramach wczesnej interwencji, jakie wykorzystywane są przez nauczycieli, specjalistów w szkole rumuńskiej. Placówka specjalizuje się głównie w pracy z dziećmi z wadami wzroku i słuchu. Nauczyciele szkoły w Rumunii posiadają certyfikaty państwowe i znajdują się w grupie nielicznego grona specjalistów pracujących z dziećmi od urodzenia. Podczas szkolenia nauczyciele ze wszystkich szkół biorących udział w projekcie zaprezentowali zajęcia w różnych oddziałach klasowych. Grupa nauczycieli z naszego ośrodka przeprowadziła lekcję w oparciu o metodę „Porannego Kręgu – stymulacji polisensorycznej według pór roku – Wiosna” w grupie dzieci niedowidzących i niedosłyszących w wieku 8-9 lat. W ostatnim dniu pobytu uczestnicy warsztatów nt. „Tactile books”, stworzyli prototypy sensorycznych książeczek tematycznych.
    Wizyta w Rumunii była okazją do poznania kultury i tradycji tego kraju. Uczestnicy delegacji polskiej zwiedzili miasto Oradea, największą i najstarszą kopalnię soli Turda w Europie oraz wzięli udział w imprezie okolicznościowej z okazji Światowego Dnia Kobiet.
    W dniach 17 – 22.04.2016 roku pięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedziło placówkę belgijską SBSO de Mast w miejscowości Merkplast. Placówka belgijska kształci uczniów w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, szkoła specjalizuje się w pracy z uczniami ze spektrum autyzmu. Wyposażona jest w klasopracownie do praktycznej nauki zawodu z zakresu elektroniki, ogrodnictwa jak również sztuki kulinarnej. W belgijskiej szkole gościli również uczniowie z Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii i Bułgarii. Nasi wychowankowie wspólnie z młodzieżą z innych państw Europy aktywnie spędzali czas na grach sportowych, rekreacyjnych przełamując bariery językowe i kulturowe. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji, między innymi wizytę w interaktywnym Muzeum Borkjik, miejscu posiadającym oryginalne domostwa, kościoły i ponad 100-u letnie budynki.
   Dzięki odbytej wizycie uczniowie naszego ośrodka nawiązali międzynarodowe przyjaźnie, podnieśli poziom z zakresu znajomości języka angielskiego, zapoznali się z kulturą innego kraju.
    Kolejnym działaniem w ramach projektu Erasmus plus będzie wyjazd nauczycieli SOSW w Leżajsku do szkoły w Wielkiej Brytanii celem doskonalenia warsztatu pracy z dziećmi z różnymi deficytami rozwojowymi.

Opracowała Monika Pęcak

wizyta rumunia 001 wizyta rumunia 001
wizyta Rumunia 002 wizyta Rumunia 002
kopalnia Turda kopalnia Turda
lekcje pokazowe Rumunia lekcje pokazowe Rumunia
Wizyta Belgia uczniowie 001 Wizyta Belgia uczniowie 001
Wizyta Belgia uczniowie 002 Wizyta Belgia uczniowie 002
Wizyta Belgia uczniowie 004 Wizyta Belgia uczniowie 004
Wizyta Belgia uczniowie 003 Wizyta Belgia uczniowie 003
Wizyta Belgia uczniowie 005 Wizyta Belgia uczniowie 005

Szukaj

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów