Szkoły
Zajęcia Rew.-Wych.
WWRD
Projekty europejskie
Erasmus C.H.A.N.G.E
Erasmus+
Comenius w ośrodku
Comenius
Aktualności Comeniusa
Wizyta uczniów z Europy w Polsce
W dniach 22–26 kwietnia 2013r. odbyła się w naszym Ośrodku Wizyta uczniów z krajów europejskich, w ramach realizowanego przez nas projektu „I can, You can” programu Comenius. W spotkaniu wzięło udział dwudziestu ośmiu uczniów oraz czternastu nauczycieli wszystkich szkół partnerskich. Mieliśmy okazję gościć przedstawicieli dwóch szkół z Belgii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Wizyta ta, to kolejny etap projektu, którego celem jest poznawanie innych kultur, historii i tradycji państw projektowych, wymiana doświadczeń nauczycieli szkól specjalnych z całej Europy.
Nauczyciele i uczniowie ze szkoły belgijskiej przylecieli do Rzeszowa dnia 21 kwietnia. Zostali oni zakwaterowani w leżajskim Domu Pielgrzyma. Goście wraz z wyróżnionymi uczniami naszej placówki udali się na wycieczkę do Krakowa. Tam w hotelu Momotown spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami projektu. W późnych godzinach wieczornych udaliśmy się na wspólny spacer ulicami Krakowa. Przepięknie oświetlony Rynek, Sukiennice i Wawel zrobiły niesamowite wrażenie na zwiedzających.
Drugi dzień wycieczki w Krakowie był okazją do integracji między uczniami, wzajemnego poznania się i nawiązania przyszłych międzynarodowych przyjaźni. Staraliśmy się pokazać wszystko to co najpiękniejsze, atrakcje turystyczne znane w całym świecie, kulturę i kuchnię polską. Bogaty program wycieczki, był atrakcyjny zarówno dla nauczycieli jak ich podopiecznych. Delegacje wraz z przewodnikiem zwiedziły Wawel, Rynek miasta i Sukiennice, Kazimierz i jego atrakcyjne miejsca. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła Kopalnia Soli w Wieliczce, którą mieliśmy okazję zwiedzić pod koniec tego emocjonującego dnia. Pięćdziesięcioosobowa grupa wszystkich uczestników wycieczki powróciła do Leżajska w późnych godzinach nocnych na miejsce swojego zakwaterowania.
Uczniowie z krajów projektowych wraz z nauczycielami trzeci dzień wizyty w Polsce spędzili w naszej szkole. Tego dnia, od samego rana cały ośrodek z niecierpliwością wyczekiwał przybycia gości. Oficjalne powitanie delegacji przez Dyrektor Bożenę Garbacką odbyło się na terenie rekreacyjnym ośrodka. Nie zabrakło również przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Pana Marka Koguta Wicestarosty Powiatu Leżajskiego jak i Pana Ireneusza Stefańskiego Naczelnika do Spraw Edukacji,Zdrowia i Kultury Fizycznej, Akademię uświetniły występy naszych uczniów. Znane polskie piosenki zaśpiewały dziewczynki z Zespołu „Luzik” a grupa „Caro” zaprezentowała wspaniałe tańce latynoamerykańskie i taniec nowoczesny. Różnorodność kultury polskiej i jej dziedzictwo pokazał zaproszony zespół taneczny ZPiT „Leliwa” działający przy MCK w Leżajsku. Zespół pod kierownictwem pani Teresy Dydackiej-Jarek zatańczył wiązankę tańców rzeszowskich i zaprezentował przyśpiewki regionalne, które wszystkim bardzo przypadły do gustu. W tym dniu uczestnicy wizyty mieli okazję zobaczyć naszą szkołę jej bazę lokalową, wyposażenie, sale lekcyjne i sale zajęć specjalistycznych.
W godzinach popołudniowych odbyła się Olimpiada. Nic tak nie zbliża jak wspólna rywalizacja sportowa. Przyczyniła się ona do pokonania barier językowych, różnic kulturowych. W tym dniu sport i zasada fair play były najważniejsze. Wszyscy uczniowie polscy, belgijscy i fińscy wykorzystywali umiejętności posługiwania się językiem angielskim
w mowie i gestach, ciesząc się ze wspólnego przebywania ze sobą. Uczestnicy mieli również możliwość nauki sztuki garncarstwa. Specjalnie przygotowane stanowisko chętnie było odwiedzane przez gości. Próbowali oni swoich umiejętności a powstałe „dzieła”, stanowiły świetną pamiątkę z pobytu.
Wspólny grill i dyskoteka szkolna dla uczniów były ostatnimi punktami tego aktywnego dnia. W czwartek wszystkie delegacje uczniowskie wysłuchały koncertu organowego w Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku. Muzyka organowa, monumentalny widok obiektu wywarły ogromne wrażenie na zwiedzających.
Delegacje udały się następnie do Internatu naszego Ośrodka gdzie Pan Ireneusz Stefański przedstawił najważniejsze kierunki polityki oświatowej naszego powiatu a przede wszystkim te dotyczące szkolnictwa specjalnego. Jak podczas każdej wizyty uczniowie szkół projektowych uczestniczyli w lekcjach pokazowych prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły. Zajęcia te obejmowały naukę tańca, zajęcia plastyczne, zajęcia karate, integrację sensoryczną, gry i zabawy integracyjne. Po obiedzie grupa Comeniusa udała się na krótkie zwiedzanie naszego miasta.
Pełen wrażeń okazał się również i czwartkowy wieczór. Autokarem udaliśmy się do Kręgielni „Mario” w Sarzynie. Pizza, kręgle, bilard i wspólne rozmowy, zapewne na długo będą zapamiętane przez młodzież.
W piątek rano delegacje wyjechały do Krakowa na lotnisko. Pożegnaniom, szczerym podziękowaniom i nawet płaczu nie było końca, ale zgodnie ze starym powiedzeniem wszystko co dobre szybko się kończy, tak i nasze spotkanie musiało dobiec końca. Na zawsze zachowamy wspomnienia tych dni i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się w podobnym gronie. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej wymianie, która poprzez włączenie przedstawicieli wszystkich szkół partnerskich sprawiła, że ten czas był niezwykły.
M.P, B.K