SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
18

Aktualności Comeniusa

Wizyta uczniów z Europy w Polsce

comenius polska 02W dniach 22–26 kwietnia 2013r. odbyła się w naszym Ośrodku Wizyta uczniów z krajów europejskich, w ramach realizowanego przez nas projektu „I can, You can” programu Comenius. W spotkaniu wzięło udział dwudziestu ośmiu uczniów oraz czternastu nauczycieli wszystkich szkół partnerskich. Mieliśmy okazję gościć przedstawicieli dwóch szkół z Belgii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Wizyta ta, to kolejny etap projektu, którego celem jest poznawanie innych kultur, historii i tradycji państw projektowych, wymiana doświadczeń nauczycieli szkól specjalnych z całej Europy.  

 

 

 

Nauczyciele i uczniowie ze szkoły belgijskiej przylecieli do Rzeszowa dnia 21 kwietnia. Zostali oni zakwaterowani w leżajskim Domu Pielgrzyma. Goście wraz z wyróżnionymi uczniami naszej placówki udali się na wycieczkę do Krakowa. Tam w hotelu Momotown spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami projektu. W późnych godzinach wieczornych udaliśmy się na wspólny spacer ulicami Krakowa. Przepięknie oświetlony Rynek, Sukiennice i Wawel zrobiły niesamowite wrażenie na zwiedzających.

       Drugi dzień wycieczki w Krakowie był okazją do integracji między uczniami, wzajemnego poznania się i nawiązania przyszłych międzynarodowych przyjaźni. Staraliśmy się pokazać wszystko to co najpiękniejsze, atrakcje turystyczne znane w całym świecie, kulturę i kuchnię polską. Bogaty program wycieczki, był atrakcyjny zarówno dla nauczycieli jak ich podopiecznych. Delegacje wraz z przewodnikiem zwiedziły Wawel, Rynek miasta i Sukiennice, Kazimierz i jego atrakcyjne miejsca. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła Kopalnia Soli w Wieliczce, którą mieliśmy okazję zwiedzić pod koniec tego emocjonującego dnia. Pięćdziesięcioosobowa grupa wszystkich uczestników wycieczki powróciła do Leżajska w późnych godzinach nocnych na miejsce swojego zakwaterowania.

         Uczniowie z krajów projektowych wraz z nauczycielami trzeci dzień wizyty w Polsce spędzili w naszej szkole. Tego dnia, od samego rana cały ośrodek z niecierpliwością wyczekiwał przybycia gości. Oficjalne powitanie delegacji przez Dyrektor Bożenę Garbacką odbyło się na terenie rekreacyjnym ośrodka. Nie zabrakło również przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Pana Marka Koguta Wicestarosty Powiatu Leżajskiego jak i Pana Ireneusza Stefańskiego Naczelnika do Spraw Edukacji,Zdrowia i Kultury Fizycznej, Akademię uświetniły występy naszych uczniów. Znane polskie piosenki zaśpiewały dziewczynki z Zespołu „Luzik” a grupa „Caro” zaprezentowała wspaniałe tańce latynoamerykańskie i taniec nowoczesny. Różnorodność kultury polskiej i jej dziedzictwo pokazał zaproszony zespół taneczny ZPiT „Leliwa” działający przy MCK w Leżajsku. Zespół pod kierownictwem pani Teresy Dydackiej-Jarek zatańczył wiązankę tańców rzeszowskich i zaprezentował przyśpiewki regionalne, które wszystkim bardzo przypadły do gustu. W tym dniu uczestnicy wizyty mieli okazję zobaczyć naszą szkołę jej bazę lokalową, wyposażenie, sale lekcyjne i sale zajęć specjalistycznych.

W godzinach popołudniowych odbyła się Olimpiada. Nic tak nie zbliża jak wspólna rywalizacja sportowa. Przyczyniła się ona do pokonania barier językowych, różnic kulturowych. W tym dniu sport i zasada fair play były najważniejsze. Wszyscy uczniowie polscy, belgijscy i fińscy wykorzystywali umiejętności posługiwania się językiem angielskim

w mowie i gestach, ciesząc się ze wspólnego przebywania ze sobą. Uczestnicy mieli również możliwość nauki sztuki garncarstwa. Specjalnie przygotowane stanowisko chętnie było odwiedzane przez gości. Próbowali oni swoich umiejętności a powstałe „dzieła”, stanowiły świetną pamiątkę z pobytu.

Wspólny grill i dyskoteka szkolna dla uczniów były ostatnimi punktami tego aktywnego dnia. W czwartek wszystkie delegacje uczniowskie wysłuchały koncertu organowego w Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku. Muzyka organowa, monumentalny widok obiektu wywarły ogromne wrażenie na zwiedzających.

Delegacje udały się następnie do Internatu naszego Ośrodka gdzie Pan Ireneusz Stefański przedstawił najważniejsze kierunki polityki oświatowej naszego powiatu a przede wszystkim te dotyczące szkolnictwa specjalnego. Jak podczas każdej wizyty uczniowie szkół projektowych uczestniczyli w lekcjach pokazowych prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły. Zajęcia te obejmowały naukę tańca, zajęcia plastyczne, zajęcia karate, integrację sensoryczną, gry i zabawy integracyjne. Po obiedzie grupa Comeniusa udała się na krótkie zwiedzanie naszego miasta.

Pełen wrażeń okazał się również i czwartkowy wieczór. Autokarem udaliśmy się do Kręgielni „Mario” w Sarzynie. Pizza, kręgle, bilard i wspólne rozmowy, zapewne na długo będą zapamiętane przez młodzież.

W piątek rano delegacje wyjechały do Krakowa na lotnisko. Pożegnaniom, szczerym podziękowaniom i nawet płaczu nie było końca, ale zgodnie ze starym powiedzeniem wszystko co dobre szybko się kończy, tak i nasze spotkanie musiało dobiec końca. Na zawsze zachowamy wspomnienia tych dni i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się w podobnym gronie. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej wymianie, która poprzez włączenie przedstawicieli wszystkich szkół partnerskich sprawiła, że ten czas był niezwykły.

 

M.P, B.K

comenius polska 01

 

comenius polska 05

 

comenius polska 04

 

comenius polska 03

 

 

Szukaj

Pokaz SOSW

6-latki w szkole

Nasz kanał Youtube

Analiza egzaminów