SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
12

Aktualności Comeniusa

Uczniowie SOSW w belgijskim Roeselare

comenius_roeselare_05Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Leżajsku już drugi rok realizuje projekt programu Comenius. W dniach 03-07.12. 2012r. pięcioro uczniów klas zawodowych wraz z opiekunami Izabelą Majcherczyk, Lidia Kanią i Moniką Pęcak spędziło kilka dni w  szkole w północnej części Belgii w mieście Roeselare.

Podróż samolotem, możliwość zwiedzenia stolicy Europy od początku budziły wiele emocji wśród podopiecznych ośrodka. Mimo ponurej grudniowej aury uczniowie zobaczyli dużo ciekawych miejsc. Już w pierwszym dniu mieli okazję podziwiać zabytki Brukseli takie jak Katedra Św. Michała, zobaczyć jej nowoczesna architekturę stolicy Europy jak i atrakcje turystyczne m.in. Brukselski Atom. Wyjazd był wspaniałą okazją do poznania kultury i tradycji około bożonarodzeniowych, poznania kuchni belgijskiej i wielu jej smakołyków.

Szkoła w której uczniowie spędzili ten tydzień, znacznie różni się od naszego ośrodka. BuSO Onze  Jeugd kształci  uczniów w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z problemami wychowawczymi i zaburzeniami w zachowaniu. Posiada ona ogromną bazę lokalową, dostosowaną do specyfiki kształcenia zawodowego:  sale lekcyjne, gabinety specjalistyczne oraz hale  ślusarskie, stolarskie i budowlane  przeznaczone do praktycznej nauki zawodu. Zdecydowany respekt budził u uczniów tamtejszy system oceniania zachowania i szereg reguł panujących w szkole.

 

Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych i wykonali dwie prace techniczne z  elementami stolarstwa. Sami również mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami praktycznymi wykonując wspólnie z innymi uczniami z tej szkoły faworki i róże karnawałowe.

Czas wolny od zajęć obfitował w wiele atrakcji, zwiedziliśmy miasto Roeselare, odwiedziliśmy kręgielnie i delektowaliśmy się belgijskimi friches. W państwie w którym kolarstwo to sport narodowy nie sposób było nie zwiedzić muzeum rowerów.

W przedostatnim dniu pobytu nasi uczniowie wzięli udział w międzynarodowej szkolnej wycieczce do Brugge – miasta zwanego Wenecją północy z szeregiem kanałów rzecznych, cudownych zabytkowych kamieniczek, z przepięknym Ratuszem w stylu gotyckim. Wszyscy mieliśmy okazję do zostawienia intencji jak i podziękowań w Bazylice świętej krwi w której wystawiana jest fiolka z krwią Pana Jezusa.

Niezapomniane zostanie lodowisko w centrum tego zabytkowego miasta. Wszyscy uczniowie mieli okazję do spróbowania jazdy na łyżwach, wspólnym wyścigom zabawom w berka, przewrotkom nie było końca.

Nasza delegacja zostawiła Belgię zaśnieżoną i mroźną, pogoda nie popsuła jednak naszych humorów nasz lot odbył się planowo a my wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni. Wyjazd dla każdego z uczestników na pewno pozostanie niezapomniany na wiele następnych dni.

Monika Pęcak

 

comenius_roeselare_01

 

comenius_roeselare_02

comenius_roeselare_03

comenius_roeselare_04

 

Szukaj

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów