SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
18

Aktualności Comeniusa

Spotkanie w Belgii w mieście Roeselare

comenius_belgia_2012_075Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leżajsku w obecnym roku szkolnym kontynuuje realizację projektu „I can, You can” ramach programu Comenius. W dwuletnim projekcie bierze udział pięć szkół specjalnych z Wielkiej Brytanii, Polski, Finlandii i dwie szkoły z Belgii. Projekt zakłada poznanie kultury każdego z krajów uczestniczących ale przede wszystkim wymianę doświadczeń i metod pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną.

Kolejne spotkanie nauczycieli grupy projektowej Comeniusa odbyło się w dniach 24-28.09.2012 w północnej części Belgii w mieście Roeselare, gdzie  znajduje się jedna ze szkół belgijskich.  Nauczyciele mieli okazje porównać system edukacyjny w Belgii, który znacznie różni się od naszego. Szkoła BuSO Onze  Jeugd kształci  uczniów w wieki gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z problemami wychowawczymi i zaburzeniami w zachowaniu. Posiada ona ogromną bazę lokalową, dostosowaną do specyfiki kształcenia zawodowego:  sale lekcyjne, gabinety specjalistyczne oraz hale  ślusarskie, stolarskie i budowlane  przeznaczone do praktycznej nauki zawodu.

 

Nauczycielki SOSW w Leżajsku; Marta Bartnik, Renata Ordyczyńska, Monika Pęcak miały okazję poznać specyfikę szkoły, której hasłem przewodnim jest „Praca ubogaca”, restrykcyjny system oceny zachowania uczniów, oraz różnorodność metod pracy z uczniami autystycznymi. Nauczycielki brały udział w lekcjach pokazowych a także same przeprowadziły lekcję matematyki z elementami nauki języka polskiego. Kontakt z innym językiem był dla uczniów niezwykłym doświadczeniem,  próbowali wymawiać łamańce językowe a towarzyszyły temu zabawa i dużo radości. Wszyscy chętnie uczyli się liczyć w języku polskim z zaciekawieniem rozwiązywali zadania matematyczne sprzyjające koncentracji uwagi.

Międzynarodowe Targi stały się już tradycją podczas każdej wizyty projektowej. Wszystkie kraje zaprezentowały swoje stanowiska z całą masą smakołyków i potraw charakterystycznych dla danego kraju. Ogromną popularnością cieszyły się polskie kabanosy i pierniki. Nie zabrakło również amatorów „Krówek”, „Raczków” i „Kukułek” .

Wizyta projektowa była sukcesem pod względem organizacyjnym, nauczyciele mieli okazję nie tylko poznać szkołę, przybliżyć swoją kulturę i język, poznać metody nauczania ale także zwiedzić przepiękne okolice północnej części Belgii. Wszystkie delegacje z krajów projektowych  zwiedziły miasto Brugge zwane Wenecją północy - z przepiękną zabudową w stylu gotyckim i romańskim, dużą ilością kanałów rzecznych. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym niezapomniany pozostanie również widok Morza Północnego.

Mimo iż wizyta trwała krótko i miała bardzo napięty harmonogram, wniosła nieocenioną wartość merytoryczną dla samego projektu, ustalenia kolejnego roku pracy, przedsięwzięć, omówienie wizyt uczniów, które już wkrótce. Relacja z tej wizyty również zostanie zamieszczona na łamach Kuriera Powiatowego…

Monika Pęcak i Renata Ordyczyńska

comenius_belgia_2012_092

comenius_belgia_2012_085

comenius_belgia_2012_008

comenius_belgia_2012_074

Pozostałe zdjęcia obejrzyj w galerii

Szukaj

Pokaz SOSW

6-latki w szkole

Nasz kanał Youtube

Analiza egzaminów