SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
14

Laureaci konkursu wiedzy o kulturze wołoskiej i tradycjach pasterskich

 

Laureaci A

 

 

 

Uczniowie  Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Leżajsku wzięli udział w konkursie plastycznym, którego Organizatorem i koordynatorem była Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" i koordynatorem była Fundacja Instytut Regionalny z siedzibą w Rzeszowie. Konkurs był organizowany w ramach projektu pt. „Na Wołoskim Szlaku" finansowanego z PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH na lata 2014-2020.

Do konkursu na wykonanie plakatu popularyzującego wiedzę o kulturze wołoskiej i tradycjach pasterskich przystąpili: Mikołaj Witwer, który został zwycięzcą i otrzymał nagrodę o wartości 200 PLN (w formie karty podarunkowej do Empiku) oraz Konrad Leśko, którego praca została wyróżniona. Głównym celem projektu jest wzrost angażowania się mieszkańców pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego w obrębie województwa podkarpackiego, w działania na rzecz swoich wspólnot poprzez rozwijanie edukacji kulturalnej za sprawą realizacji co najmniej 12 inicjatyw lokalnych związanych z dziedzictwem wołoskim. Celem konkursu był wzrost wiedzy u młodzieży o kulturze wołoskiej i tradycjach pasterskich. Wołosi byli wędrownym ludem pasterskim, pochodzącym z Rumunii, który kolonizował tereny górskie i podgórskie Europy Środkowej do XII-XVIII wieku. Zasiedlali tereny na tzw. surowym korzeniu, prowadzili gospodarkę pasterską i wypas owiec. Stopniowo porzucali pasterstwo transhumancyjne na rzecz zakładania osad na prawie wołoskim. Wskutek ciągłego przemieszczania Wołosi ulegli rozproszeniu. Funkcjonowali w ramach klanowej struktury plemiennej, posiadali bogatą kulturę i tradycje, obecnie odtwarzane poprzez liczne badania i projekty.

opracowała:
Ala Ćwik

Karolina Karolina
Karolina 2 Karolina 2
Laureaci 1 Laureaci 1
Laureaci 2 Laureaci 2
nagroda Mikołaj1 nagroda Mikołaj1
wyróżnienie Konrad1 wyróżnienie Konrad1

 

 

 

 

 

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 52 gości oraz 1 użytkownik.

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów