SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
14

Bezpieczeństwo dzieci w sieci.

Drodzy Rodzice

Bezpieczeństwo dzieci w sieci jest bardzo ważne w czasach, kiedy internet jest powszechny i dostępny niemal dla wszystkich. Wykorzystywany jest on do pracy i nauki, jest narzędziem komunikacji z innymi ludźmi oraz źródłem rozrywki. Niestety często jest również źródłem zagrożeń dla zdrowia i życia osób z niego korzystających, a w szczególności dla dzieci oraz dorastającej młodzieży. Zagrożenie to ponadto wzrasta teraz kiedy to nauczanie nie odbywa się tradycyjnie w szkole ale zdalnie w domu z wykorzystaniem współczesnych technologii oraz internetu. Świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń czyhających na jego dziecko w cyberprzestrzeni, posiadając odpowiednią wiedzę z tego zakresu.

Poniżej przedstawione są wybrane, możliwe zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę:

1. TREŚCI ZAGRAŻAJĄCE ROZWOJOWI PSYCHICZNEMU I MORALNEMU DZIECKA - podczas przeglądania treści potrzebnych do nauki w wynikach wyszukiwania może pojawić się strona, która nie jest przeznaczona dla dzieci. Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej. W miarę możliwości należy towarzyszyć dziecku podczas nauki.


2. NIEZWERYFIKOWANE INFORMACJE: CO JEST PRAWDĄ, A CO FAŁSZEM? - podczas nauki on-line dziecko może natrafić w internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Ważne jest, aby wyjaśnić dziecku, że wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony.
3. REKLAMY - w sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Powinniście Państwo pamiętać o wynikających z tego zagrożeniach.
4. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU – należy przypominać dziecku, aby podczas zdalnej nauki nie naraziło się na nieumyślne złamanie prawa, gdy nieświadomie udostępni dane osobowe lub wizerunek kolegów i koleżanek.
5. UZALEŻNIENIE OD INTERNETU - dziecko, korzystając z internetu do nauki i zabawy, nie powinno przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze dla danej grupy wiekowej. Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, ale również ze zdrowiem fizycznym.
6. BEZPIECZEŃSTWO SPRZĘTÓW I DOSTĘPU DO SIECI- sprawdzajcie Państwo aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dziecka. Istnieją darmowe programy kontroli rodzicielskiej. Każdy system operacyjny daje również możliwość ustawienia pewnych ograniczeń.
7. NIEBEZPIECZNE KONTAKTY - Dzieci i młodzież, które korzystają z internetu, szczególnie z portali społecznościowych, są narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje, zamierzającymi popełnić przestępstwo. Dlatego też zwróćcie Państwo szczególną uwagę, z kim dziecko utrzymuje kontakt oraz pytajcie czy obce osoby nie szukają kontaktu z Waszym dzieckiem.
8. CYBERPRZEMOC – o wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest Państwa dziecko, jak i wówczas, kiedy jest ono świadkiem takich działań.
9. GRY KOMPUTEROWE I WIDEO - dzieci są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one obecne praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z bezpłatnymi programami oferującymi kontrolę rodzicielską, takimi jak:
1. Kaspersky Safe Kids Free
Link do pobrania programu:
https://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-Safe-Kids,Program,Windows,87604.html

2. K9 Web Protection
Link do pobrania programu :
https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/kontrola_rodzicielska/K9_Web_Protection.html

Życzę Państwu dużo wytrwałości w tym trudnym dla wszystkich czasie oraz dużo zdrowia.

Pedagog Ewa Benewiat.

Artykuł opracowano z wykorzystaniem informacji zawartych w „Poradniku dla szkoł – Kształcenie na odległość" wydanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 65 gości oraz 1 użytkownik.

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów