SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
14

Wizyta Pierwszej Damy

03 gjb 005629 marca 2019 roku gościła w naszej placówce Pierwsza Dama. Nasi uczniowie przywitali ją krótkim montażem słowno – muzycznym oraz tańcem. Pani Agata Kornhauser – Duda podziękowała zarówno uczniom, jak również przedszkolakom, dostrzegając ich talenty, pracę i jej efekty. Następnie zasypała nas informacjami na temat działalności naszej placówki i ostatnich wydarzeń z życia szkolnego. Podziękowała całemu personelowi za promowanie, wspieranie i koordynowanie udziału uczniów w konkursach, olimpiadach, turniejach i projektach. Zdradziła również, że nie może się doczekać udziału w zajęciach z dziećmi i młodzieżą. Pierwsza Dama przyznała, że współpracując tego dnia z dziećmi autystycznymi, pragnie włączyć się w celebrowanie zbliżającego się Światowego Dnia Autyzmu.


Pani Agata Kornhauser – Duda wzięła udział w warsztatach plastycznych, w czasie których uczniowie zdobili pisanki i ptaki z gliny. Rozmawiała z uczniami i nauczycielami o technikach plastycznych i zastosowaniu różnych form sztuki. Uznała, że zajęcia tego typu wspomagają ogólny rozwój młodzieży oraz stanowią rodzaj samorealizacji a także środek ekspresji. Oczywiście w tym czasie pracowała nad swoim dziełem plastycznym.
Następnie Pierwsza Dama została zaproszona do udziału w warsztatach sensorycznych dla dzieci z autyzmem. Interesowało ją przygotowanie i specyfika pracy nauczyciela, która wymaga maksymalnego poziomu stałości i przewidywalności, zapewnienia komfortu sensorycznego, czy wsparcia w samodzielnej aktywności. Pierwsza Dama, korzystając z pomocy dydaktycznych dla nauczycieli, miała okazję przekonać się, jak postrzegają świat osoby ze spektrum autyzmu. Mogła doświadczyć przez chwilę, ich zdolności do dostrzeżenia każdego szczegółu i jednoczesną olbrzymią trudność widzenia całego obrazu oraz tego, że każda zmiana zaakceptowanych schematów powoduje niepokój i lęk.
Kolejnym zaproponowanym warsztatem była próba koła teatralnego, w czasie której Pierwsza Dama odczytała młodym aktorom wiersz „Lokomotywa” oraz obserwowała przygotowania do spektaklu opracowywanego na Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych pt.: „Spory i wybory”. Była pod wrażeniem współpracy, jaką podejmuje nasz ośrodek z odpowiednimi placówkami zagranicznymi w Belgii, Finlandii, Anglii, Turcji, Rumunii, czy Grecji, by dzielić się wiedzą na temat metod pracy oraz doświadczeniem w zakresie wiedzy dydaktyczno-terapeutycznej. „ Polska nie ma czego się wstydzić, a wiele krajów czerpie z naszych osiągnięć” - mówiła Pierwsza Dama. Dostrzegła również, że nasz ośrodek jest jedyną placówką na terenie powiatu leżajskiego, kształcącą osoby z niepełnosprawnością intelektualną wszystkich stopni w wieku od 3 do 25 lat. Od pierwszych lat życia dziecka oferujemy mu zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju, rewalidacyjno-wychowawcze, edukacyjne, naukę zawodu, możliwość przysposobienia do pracy oraz opiekę całodobową dla części wychowanków. Miło nam było słyszeć odnośnie naszej pracy zestawienia słów profesjonalizm i empatia.
Nasi artyści poczuli się bardzo ważni bo Pierwsza Dama pamiętała ich twarze z naszego pierwszego, grudniowego spotkania. Rodzice byli pod wrażeniem jej życzliwości i otwartości na drugiego człowieka. Dyrektorom i nauczycielom spostrzeżenia doceniające zaangażowanie i wkład pracy w rozwój osób z niepełnosprawnością dodały sił. Pierwsza Dama odwołała się również do słów naszego patrona: „Jan Paweł II powiedział, że troska o dziecko to pierwszy i podstawowy sprawdzian stosunku człowieka do człowieka. Państwo ten sprawdzian każdego dnia zdajecie celująco. Bardzo za to serdecznie dziękuję” - zakończyła Pierwsza Dama.
My również dziękujemy za spotkanie, życzliwość i otwartość.
(AJ)

03 gjb 0056 03 gjb 0056
14 gjb 0616 14 gjb 0616
18 gja 0416 18 gja 0416
26 gjb 0965 26 gjb 0965
34 gjb 1215 34 gjb 1215
38 gjb 1463 38 gjb 1463

Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony internetowej prezydenta Polski: prezydent.pl. Wykonał je pan Grzegorz Jakubowski.

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Pośw. sztandaru

Nad. imienia - cz. 1

Nad. imienia - cz. 2

Nad. imienia - cz. 3

Pokaz SOSW

Nasz kanał Youtube

6-latki w szkole

Pozostałe

Analiza egzaminów